• Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
  • Ikona
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn
  • Konferencja
  • Dołącz
X

Treści > Augmented Reality w produkcji – przegląd możliwości

Treści

Augmented Reality w produkcji – przegląd możliwości

Sztuczna inteligencja
Renata Poreda 2021-04-07

Augmented Reality w produkcji – przegląd możliwości

Kontynuujemy podróż w poszukiwaniu inspirujących technologii, które pozwalają usprawnić działanie fabryk przyszłości. Tym razem przyglądamy się rozwiązaniom opartym o rozszerzoną rzeczywistość. Tego typu rozwiązania mogą bowiem przynosić wiele korzyści dla pracowników, jak i dla całego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality) pozwala łączyć świat rzeczywisty z elementami generowanymi komputerowo. Do zapewnienia funkcjonowania tej technologii używa się kamer rejestrujących otoczenie oraz urządzenia z ekranem do wyświetlania dodanych treści. Najczęściej w tym celu stosowane są smartfony, na popularności zyskują także okulary lub gogle pozwalające na bieżąco wyświetlać urozmaicone komputerowo obrazy otoczenia, w którym użytkownik się znajduje.

Zastosowania rozszerzonej rzeczywistości mogą być ogromne. Obecnie technologia AR jest najczęściej spotykana w grach i rozrywce. Jej użyteczność i paleta możliwości jednak stopniowo się zwiększa, efektem czego staje się przydatna także w biznesie i przemyśle.

Przemysłowe zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości

Technologia rozszerzonej rzeczywistości zyskuje na popularności w biznesie i przemyśle głównie z racji możliwości prostego dodania elementów na realny obraz. Pozwala wówczas na tworzenie interaktywnych systemów zdalnego sterowania urządzeniami, opartych o dokonywanie zmian w czasie rzeczywistym oraz błyskawiczne uzyskiwanie informacji zwrotnych na wyświetlaczu.

To ogromna możliwość dla fabryk przyszłości. AR pozwala bowiem na nawiązanie bardzo immersyjnej interakcji z urządzeniem nawet w dużej odległości od niego. Co więcej – każda zdalnie wprowadzana w wirtualnym obrazie zmiana może oddziaływać na realne działanie urządzeń. Pozwala to nie tylko zarządzać produkcją na odległość, ale także szybciej dokonywać napraw, konserwować urządzenia czy zapewniać fachową pomoc dla innych pracowników w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów.

Rozszerzona rzeczywistość staje się przydatna między innymi podczas szkoleń

Rozszerzona rzeczywistość to także technologia niezwykle pomocna w przypadku szkoleń. Z użyciem AR stanowczo łatwiej jest opanować działania związane chociażby z obsługą maszyn. Pozwala to urozmaicić szkolenia o praktyczne zastosowanie prezentowanych zagadnień.

Rozszerzona rzeczywistość źródłem dodatkowych informacji

Korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości przydaje się nie tylko do sterowania urządzeniami i poznawania działania konkretnych komponentów. To także technologia umożliwiająca uzyskanie dodatkowych informacji na temat bieżącego działania maszyn w najbliższym otoczeniu. Mając włączony podgląd z kamer, łatwiejsze staje się bowiem monitorowanie pracy, stanu ukończenia poszczególnych procesów czy możliwości wystąpienia ewentualnych problemów.

Co więcej – rozszerzona rzeczywistość może umożliwić wyświetlanie dodatkowych informacji na temat specyfiki konkretnych urządzeń, ich możliwości oraz potencjalnych nowych zastosowań. W tym celu szczególne zastosowanie mają dedykowane kody kreskowe lub QR, które po zeskanowaniu mogą w prosty sposób dać dostęp wszelkich niezbędnych danych o konkretnym urządzeniu. Skanowanie takich kodów ułatwia także identyfikację wytwarzanych produktów, co przydaje się w magazynach i podczas procesów logistycznych.

Rozwiązania pozwalające na szybki odczyt kodów kreskowych i QR już teraz z powodzeniem są wykorzystywane w wielu systemach zarządzania produkcją. Przykładem jest Astraada HMI Panel, czyli zaawansowana infrastruktura paneli operatorskich umożliwiających intuicyjną obsługę maszyn z poziomu ekranów dotykowych. Jedną z podstawowych funkcji tego systemu jest właśnie współpraca z czytnikami kodów. Dzięki zastosowaniu interfejsów komunikacyjnych możliwe staje się także nawiązanie łączności z zewnętrznymi serwerami i zdalna praca oraz bieżący monitoring i diagnostyka.

Czy rozszerzona rzeczywistość będzie przyszłością firm produkcyjnych?

Technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy rozwiązania oparte o analizę danych nieustannie zyskują na popularności. Czy rozszerzoną rzeczywistość czeka podobna, świetlana przyszłość?” Nie jest to wykluczone! Biorąc pod uwagę częste wykorzystywanie systemów działających poprzez skanowanie kodów kreskowych czy QR, stosowanie rozszerzonej rzeczywistości może jeszcze bardziej usprawnić procesy produkcyjne.

Niewykluczone, że rozszerzona rzeczywistość będzie zyskiwała popularność w coraz szybszym tempie

Co więcej – możliwości związane ze zdalną kontrolą i monitorowaniem działania maszyn jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność stosowania tej technologii. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę cały czas trwającą pandemię i przenoszenie wielu działalności w wymiar wirtualny. Dzięki stosowaniu rozszerzonej rzeczywistości, zdalne zarządzanie fabryką przyszłości może okazać się jeszcze łatwiejsze i bardziej efektywne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Avatar photo

Renata Poreda

Filolog, PRowiec, pasjonatka wszelkich form komunikacji, m.in. za którą odpowiada w ASTOR. Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus –akredytowane centrum egzaminacyjne. Posiada niemal 20 letnie doświadczenie w marketingu, public relations, komunikacji, CSR i relacjach z mediami. Zawodowo interesuje się marką osobistą. Fascynują ją rozmowy z ludźmi, głównie w formie wywiadów. Prowadzi gale i konferencje. Jest też autorką konceptów kreatywnych kampanii komunikacyjnych. Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Komunikacyjnie wspiera także działania z zakresu Employer Brandingu oraz CSR. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.

Temat jest dla Ciebie interesujący? Napisz wiadomość do autora i zdobądź ciekawy kontakt.
rp@astor.com.pl
Renata Poreda
+48691700019

TAGI:

Sztuczna inteligencja Trendy

Czytaj więcej

Trendy

Trendy w branży produkcyjnej – podwójna perspektywa

Jarosław Gracel2025-05-05

Jak nowe rozwiązania technologiczne będą stymulować rozwój biznesu firm produkcyjnych…

Czytaj więcej
Automatyzacja

Jak automatyzacja może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne

Michał Zając2025-04-16

Nowe regulacje stawiają przed firmami nowe wyzwania dotyczące zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. Istnieją jednak sprawdzone…

Czytaj więcej
Transformacja cyfrowa

Bilansowanie produkcji energii w ciepłownictwie 

Mateusz Zajchowski2025-04-09

Nowe rozwiązania informatyczne dla ciepłownictwa pozwalają minimalizować jednostkowy koszt wytworzenia energii, a jednocześnie poprawiać…

Czytaj więcej
  • Artykuły
  • Podcast
  • Magazyn

Magazyn Biznes i Produkcja. Trendy Przemysłu 4.0, informacje o automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i intralogistyce. Nowe technologie i strategie, które zapewnią Twojej firmie konkurencyjną przewagę.

Dołącz do społeczności BiP i rozwijaj swoje kompetencje!

    Zapisz się do newslettera Biznes i Produkcja


    © 2025 ASTOR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.